گنجینه – موزه موسیقی ایران
logo
موزه موسیقی ایران با آرشیو غنی از اساتید به نام کشور و جهان در سال 1383 افتتاح شد
موزه موسیقی با مساحت تقریبی 3650 متر و زیربنایی در حدود 1400 متر مربع و در سه طبقه، در تهران میدان تجریش خیابان شهید دربندی (خیابان مقصود بیک) خیابان موزه واقع شده است.

گنجینه

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

بخشی از موزه به سازها و متعلقات و آثار نوازندگان، موسیقی دانان و پژوهشگران صاحب نام در عرصه موسیفی اختصاص دارد که جایگاه حائز اهمیتی در موسیقی ایرانی داشته اند. از جمله این اساتید می توان به استادان کلنل علینقی وزیری، حاج قربان سلیمانی،خاطره پروانه، احمد عبادی، حسین ملک، محمدتقی مسعودیه، علی تجویدی، حشمت سنجری و خلیفه میرزا آغه غوثی اشاره نمود.

   کلنل علینقی وزیری،استاد موسیقی دان و پایه گذار موسیقی نوین ایران در تاریخ هجدهم مهرماه سال ۱۲۶۶ خورشیدی در تهران متولد شد. ایشان در سال ۱۳۰۲ مدرسه عالی موسیقی را تاسیس و به چاپ کتاب های متعدد، برگزاری کنسرت و ضبط صفحات گرامافون اقدام نمود. وی پایه گذار و پدر موسیقی جدید ایرانی پس از انقلاب مشروطه است. ایشان در تاریخ هفدهم شهریور سال ۱۳۵۸ خورشیدی در سن نود و دو سالگی در منزل خود دار فانی را وداع گفت.

 

 

استاد حشمت سنجری، ویولن نواز و رهبر ارکستر سمفونیک تهران در سال ۱۲۹۶ در تهران متولد شد. وی از شاگردان علینقی وزیری و ابوالحسن صبا بوده و موسیقی را نزد ایشان فرا گرفت و ادامه داد. از جمله آثار ایشان می توان به تابلوی ایرانی یا سوئیت ایرانی اشاره نمود که بارها توسط او و دیگر رهبران ارکستر اجرا شده است. وی در تاریخ چهاردهم دیماه سال ۱۳۷۳ خورشیدی دار فانی را وداع گفت.
   

 

قربان سلیمانی معروف به حاج قربان، پیشکسوت دوتارنواز ایران در سال ۱۲۹۹ در علی آباد قوچان چشم به جهان گشود. وی افتخارات زیادی در عرصه داخلی و خارجی بدست آورد که کسب مقام اول جشنواره موسیقی لیون فرانسه، احراز مقام ستاره جشنواره آوینیون فرانسه، اجرای دوتار نوازی در کنسرت های اروپایی، آسیایی و آمریکایی از آن جمله است. وی در کشور هم مقام های برتر جشنواره موسیقی فجر ایران بین سال های ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۱ را کسب نمود و در دوازده دوره متوالی، داور ثابت جشنواره های موسیقی مقامی کشور بود. استاد سلیمانی در تاریخ سی دیماه ۱۳۸۶ در سن ۶۸ سالگی در قوچان دار فانی را وداع گفت.

 

 

   اقدس خاوری با نام هنری خاطره پروانه، خواننده و ردیف دان موسیقی سنتی ایرانی در سال ۱۳۰۸ خورشیدی در تهران متولد شد. وی در سال ۱۳۶۶ به طور حرفه ای کار خود را با ارکستر استاد صبا آغاز نمود. وی پس از انقلاب در عمده جشنواره های موسیقی بانوان، مانند جشنواره یاس و یا بخش بانوان جشنواره موسیقی فجر شرکت داشته و برنامه اجرا نمود. ایشان در تاریخ چهاردهم مرداد ماه سال ۱۳۸۷ خورشیدی دار فانی را وداع گفت.

 

 استاد علی تجویدی در تاریخ پانزدهم آبان ماه ۱۲۹۸ خورشیدی در منطقه ظهیرالاسلام تهران متولد شد. وی اصالتا اصفهانی بوده و موسیقی و نقاشی را از سنین کودکی آغاز نمود. به یاد ماندنی ترین قطعات موسیقی وی را در سال های ۱۳۵۵ تا ۱۳۴۰ خورشیدی می توان مشاهده کرد. برخی از معروف ترین قطعه های به جای مانده از ایشان، یاد کودکی، بر تربت حافظ و سفر کرده می باشد. وی در تاریخ بیست و چهارم اسفند ماه سال ۱۳۸۴ در سن هشتاد و شش سالگی دار فانی را وداع گفت.

 

 احمد عبادی استاد بنام موسیقی ایرانی و نوازنده سه تار، فرزند میرزا عبدالله فراهانی استاد برجسته موسیقی ایرانی، در سال ۱۲۸۵ در تهران متولد شد. استاد عبادی در نواختن سه تار دارای سبک و شیوه ای مخصوص به خود بوده که کمتر کسی توانسته از عهده تقلید آن برآید. مضراب های تک سیم و دومضراب ها از مشخصه های بارز سبک وی می باشد. وی در جهت معرفی موسیقی ملی ایران، کنسرت های متعددی در ایران، فرانسه، ایتالیا، آلمان و اتریش برگزار نمود. استاد عبادی در سال ۱۳۷۱ دار فانی را وداع گفت.

 

 استاد محمدتقی مسعودیه، موسیقی شناس، مولف و آهنگ ساز ایرانی در سال ۱۳۰۶ در مشهد متولد شد. ایشان بیشتر سال های عمرش را صرف پژوهش در موسیقی اصیل و محلی ایران نمود که حاصل آن چندین جلد کتاب، مقاله و قطعات موسیقی می باشد. استاد مسعودیه در تاریخ دوازدهم بهمن ماه سال ۱۳۷۷ دار فانی را وداع گفت.

 

 محمد مرادی معروف به شاه میرزا مرادی از چهره های سرشناس موسیقی لرستان و ایران، در سال ۱۳۰۷ در روستای باباخانی استان لرستان متولد شد. وی با اجرای کنسرت های متعدد در ایران، انگلیس، فرانسه، آلمان و بلژیک، موفقیت های بسیاری را کسب نمود. ایشان استاد برجسته نواختن سرنا بودند و علاوه بر آن کمانچه هم می نواختند. شاه میرزا مرادی به تاریخ ۲۳  آذر ماه سال ۱۳۷۶ خورشیدی درگذشت و در شهر درود به خاک سپرده شد.

 

خواننده اشعار عرفانی و استاد نوازندگی دف، خلیفه میرزا آغه غوثی در سال ۱۳۰۷ خورشیدی در شهر سنندج چشم به جهان گشود. ایشان با شرکت در جشنواره های مختلف داخلی و خارجی در کشورهای آمریکای لاتین، ترکیه، فرانسه و … به همراه فرزندان خود توانست در ترویج ساز دف و معرفی عرفان اسلامی نقش بسزایی را ایفا نماید. وی در سال ۱۳۸۶ خورشیدی و در سن هفتادونه سالگی دار فانی را وداع گفت.

 

 حسین ملک استاد برجسته سنتور در تاریخ ۱۶ تیرماه سال ۱۳۰۴ خورشیدی در محله دروازه دولت تهران متولد شد. وی از سن ۹ سالگی به محضر استاد حبیب سماعی راه یافت و سپس به مدت ۱۰ سال نزد استاد صبا فعالیت نمود. استاد ملک در دوران حیات خود در چندین کشور کنسرت اجرا نمودند و در جشنواره های مختلف شرکت داشتند  و چندین بار به مقام اول سنتور نوازی دست یافتند. ایشان پس از انقلاب اسلامی به پرورش شاگردان و تبلیغ سبک و شیوه سنتور نوازی مشغول بودند و حتی در زمان بیماری نیز از این فعالیت ها فروگذار نبودند.

.

 

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.